KONKURS W GIMNAZJUM NR 1

im. JANA KOCHANOWSKIEGO w WIELKICH OCZACH

Społeczeństwo Wielkich Oczu w okresie międzywojennym

 

 10 czerwca 2002                                                                                                                                              Powrót

 

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!!!

 

 

Urszula Kaciuba

 

Magda Knap

I

Anita Kracyła

II

III

 

                                       I miejsce - 300 złotych

                                            Urszula Kaciuba

   Stosunki polsko-żydowsko- ukraińskie na terenie Wielkich Oczu



 

 

II miejsce - 200 złotych

Magda Knap

Historia narodu żydowskiego w Wielkich Oczach widziana oczami Polaków



 

 

III miejsce - 100 złotych

Anita Kracyła

Zarys dziejów kultury żydowskiej w Wielkich Oczach w okresie międzywojennym



 

Wyróżnienia rzeczowe za prace plastyczne

Anita Kracyła                            Barbara Kociołek

 

10 czerwca 2002, w 60-tą rocznicę wysiedlenia wielkoockich Żydów do Krakowca i Jaworowa, nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom konkursu przeprowadzonego w Gimnazjum nr 1 w Wielkich Oczach. Pomysłodawcą konkursu i fundatorem nagród był rabin Murray Stadtmauer z USA, potomek wielkoockiej rodziny, której ostatni członkowie wyemigrowali za ocean w roku 1920. W przekształceniu tej idei w konkretny pomysł uczestniczył także Stephen Landau z USA, potomek Goldsteinów z Wielkich Oczu i Wassnerów ze Żmijowisk, oraz zamieszkały w Izraelu autor niniejszych stron. Wcieleniem projektu w czyn zajęła się Jadwiga Pałczyńska, dyrektor Gimnazjum, wraz z dwoma nauczycielkami: Elżbietą Nienajadło (historia) oraz Martą Majcher (język polski). Wszystkie te trzy panie zasiadły w jury konkursu, wspólnie z Bogdanem Lisze, badaczem historii Żydów powiatu lubaczowskiego. Zgodnie z regulaminem konkursu, jego celem było poznanie przeszłości "małej Ojczyzny" oraz ukazanie obrazu stosunków panujących w Wielkich Oczach między ludźmi różnych narodowości, kultur i religii.

 

Poniżej przytaczam treść listu otwartego skierowanego z tej okazji przez grupę inicjatywną konkursu do uczniów Gimnazjum i organizatorów:

 

Powrót