WIELKIE OCZY W WIELKIEJ EUROPIE, 2004

 

ANDRZEJ WĘGIERAK

 

Wielkie Oczy leżą w południowo wschodniej części Polski. Jest to mała miejscowość położona na pięknych terenach z ciekawą historią. Czyste powietrze rozległe lasy, piękne widoki. Charakterystyczne położenie z dala od dużych miast, bogactwo naturalne sprawiają że miejsce to jest wyjątkowe. Cisza, spokój, swobodny wypoczynek od hałasu i tłoku stwarzają doskonałe warunki do rozwoju turystyki a szczególnie do rozwoju agroturystyki ze względu na to że jest to obszar z dużymi i małymi gospodarstwami. Agroturystyka ma szanse stania się dobrym źródłem dochodów dla tutejszych mieszkańców szczególnie teraz, gdy jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Możemy zareklamować swoje usługi w wielu krajach, a dzięki Unii Europejskiej staniemy się lepiej postrzegani w świecie, zwiększy się zainteresowanie naszymi produktami i usługami. Wielkie Oczy mają duże predyspozycje, aby rozwijała się u nas agroturystyka. Czyste powietrze, ogromne lasy ukryte w nich stawy zapraszają do pieszych i rowerowych wycieczek, można również w naszych lasach zbierać grzyby i jagody oraz zobaczyć zwierzynę leśną. Wiosną i latem kwitną piękne leśne kwiaty i krzewy.

Wielkie Oczy mają ciekawą historię, można też zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Możemy pochwalić się wieloma różnymi zabytkami takimi jak kościół parafialny, klasztor sióstr Boromeuszek, synagoga czy dawny dworek, w którym mieści się w Urzędzie Gminy. Obejrzymy tu również liczne pomniki przyrody, najciekawszym jest pięć sosen rosnących z jednego pnia.

W zimnie nasze tereny stwarzają możliwość organizowania kuligów połączonych z pieczeniem kiełbasek. Ludność Wielkich Oczu jest miła i przyjazna, otwarta na przybycie gości z państw Unii Europejskiej.

U naszych gospodarzy można obejrzeć stare sprzęty, które kiedyś były w użyciu, a teraz są zastąpione nowocześniejszymi. Można pomóc w pracach rolnych i oporządzaniu zwierząt.

Gospodynie poczęstują przybyłych gości świeżym mlekiem i oprowadzą po ciekawych zakątkach wsi.

Wielkie Oczy to nie tylko gospodarstwa rolne dzięki, którym rozwinęłaby się bardziej agroturystyka, ale również – miejsce gdzie można by było stworzyć np. kafejkę internetową, są plany aby powstało takie miejsce.

Miejmy nadzieje, że nasze członkostwo w Unii Europejskiej pozwoli nam na rozwój miejscowości, stanie się to dzięki reklamie i zaangażowaniu mieszkańców. Dzięki temu będą przyjeżdżać do nas turyści z całej Europy i państw unijnych.