„Telewizja Polska - Wiadomości” (wersja internetowa – Warszawa), 24 maja 2004

 

Komornik odbierze macewy

 

(aso, bwo), 24.05.04

181 żydowskich tablic nagrobnych podpiera stodołę w Wielkich Oczach

 

Wniosek o przymusowe odebranie 181 żydowskich tablic nagrobnych mieszkance wsi Wielkie Oczy na Podkarpaciu skieruje do komornika prokuratura w Lubaczowie. Należące do skarbu państwa macewy z miejscowego cmentarza od kilkudziesięciu lat służą jako fundament stodoły. Właścicielka gospodarstwa żąda odszkodowania za kamienne tablice.

 

Sprawa bulwersuje nie tylko środowiska żydowskie, lecz także wielu mieszkańców wsi. Prokuratura zajmuje się nią od jesieni 2003 roku.


W śledztwie ustalono, że pod stodołą leży aż 181 tablic nagrobnych. Zgodnie z prawem, są one własnością skarbu państwa. Dlatego sąd nakazał właścicielce stodoły natychmiastowe ich oddanie. Prosiły o to również środowiska żydowskie, miejscowy samorząd, a także władze kościelne. Bezskutecznie.


Reporterom TVP nie udało się porozmawiać z właścicielką stodoły, bo wyjechała z Wielkich Oczu. Z jej wcześniejszych wyjaśnień wynika, że żąda odszkodowania, bez którego nie zamierza oddać tablic. Wielu mieszkańców oburzyło postępowanie kobiety.


Teraz sprawą zajmie się komornik. Odebrane macewy mają trafić na miejscowy cmentarz żydowski. Pomoc finansową w zabezpieczeniu tablic deklarują mieszkający obecnie w Nowym Jorku potomkowie dawnych, żydowskich mieszkańców wsi Wielkie Oczy.