ANETA NAUS

Pani Aneta Naus przesłała mi poniższe wspomnienia o swoich przodkach z Kobylnicy Wołoskiej, które mają charakter bardziej szkicu genealogicznego, niż typowego opowiadania wspomnieniowego. Zamieszczam je jednak na stronie ze względu na ciekawą formę i dlatego, że odnoszą się do kilku znanych rodzin kobylnickich. Być może pomogą komuś w badaniu dziejów jego rodziny.

ANETA  

…córka Danuty WANIO i Franciszka NAUS, wnuczka KATARZYNY BARAN (urodzona 19.10.1921 r.) i STEFANA WANIO (urodzony 1914 r.), prawnuczka ALEKSANDRA BARAN (WOŁEKSA) i EUGENII SIOMKO, praprawnuczka BARAN FEDZI (FEDZKI)… mieszkająca w Jesionowie, gmina Dobre Miasto, powiat Olsztyn, woj. warmińsko-mazurskie, a mająca swe korzenie w KOBYLNICY WOŁOSKIEJ…

Nie posiadam starych dokumentów, zdjęć ani innych materialnych, cennych pamiątek i absolutnie proszę mnie o nie nie pytać! Nie dlatego piszę ten tekst! Nie kieruję się korzyściami materialnymi. Wzruszyły mnie wspomnienia byłych mieszkańców Kobylnicy Wołoskiej, na które natknęłam się przypadkowo!!!  Jedyne co mam po moich przodkach, z moich korzeni… to opowieści babci - Katarzyny Wanio (z domu Baran), trochę mojej mamy Danuty ( z domu Wanio) i troszkę dziadka - Stefana Wanio.

Katarzyna Wanio z d. Baran

Mój prapradziadek to Fedzio Baran (Fedzka) - tyle pamięta babcia (Katarzyna Baran), Jego wnuczka. Jednym z synów Fedzki był Paweł Baran (Pawlik) - zwany stryjem. Drugim synem był Aleksander Baran (Wołeksa), który ożenił się z Eugenią Siomko. Z tego zwiąku pochodzi Jan Baran (ożeniony z Anną lub Hanną Wanio) oraz Katarzyna Baran - moja babcia (wydana za Stefana Wanio).

Rodzice dziadka - Stefana Wanio to Rozalia, urodzona 8.05.1888 r. (przypuszczamy, że Romanko) i Aleksander Wanio. Wiem, że dziadek miał siostrę - Anię lub Hanię Wanio, siostrę Kasię Wanio, siostrę Justynkę, siostrę Marysię (obecnie Figiel - mieszka w Żarach k/Żagania) i brata - Piotra Wanio. Piotr Wanio ożenił się z Teodozją Kaczmar (Feśką) i urodziła się Im córka - Gienia Wanio, która wyszła za Mudrego z Kobylnicy Wołoskiej. Dziadek - Stefan Wanio ożenił się z Katarzyną Baran, a siostra dziadka - Ania lub Hania Wanio, wyszła za brata mojej babci (Katarzyny Baran) - Jana Barana!!! …Tak „na krzyż”, jak mawia moja babcia: „mimba”.

Stefan Wanio

Ze związku Katarzyny Baran i Stefana Wanio (moich dziadków) urodził się (jeszcze w Kobylnicy Wołoskiej) Stefan Wanio, 3.01.1941 r., a następnie (już na Mazurach) Regina i Danuta - moja mama.

Stefan Wanio - syn Stefana i Katarzyny umarł 2.06.2004 r.

Regina Wanio (moja ciocia) wyszła za Grzegorza Karkut, syna Dymitra Karkut i Eudokii Kryk, urodzonego 19.08.1937 r. w Kobylnicy Wołoskiej. Regina mieszka do dziś w Przytułach, 2 km od Kut i 5 km od Pozedrza na Mazurach. Grzegorz Karkut zmarł.

Stryj - Paweł Baran (Pawlik) miał syna Aleksandra Barana, którego ożenił z Justynką Wanio (siostrą mojego dziadka Stefana Wanio). Z tego związku mieli dwoje dzieci: Jurka Baran (ożenionego z siostrą Mudrego z Kobylnicy Wołoskiej) i Zenona Baran (ten wyjechał z Gembałki koło Węgorzewa i mieszka chyba w Kobylnicy Wołoskiej).

Jan Baran (rodzony brat mojej babci - Katarzyny Wanio) wraz z Anią (lub Hanią) Wanio - siostrą mojego dziadka - Stefana, mieli córkę Sabinę i Dankę. Sabina do dziś mieszka w Gembałce koło Węgorzewa.

Natomiast Mikołaj Strus lub Struś ożenił się z najstarszą siostrą mojego dziadka - Kasią. Trochę dziwne, bo żona dziadka (a moja babcia) oraz siostra nazywały się identycznie - Katarzyna Wanio. Pan Mikołaj Strus ze swoja córką Irenką byli na pogrzebie mojego dziadka Stefana Wanio, 32 lata temu, w Jesionowie…, a ja miałam wtedy 3 latka.  Irenka Strus przyjeżdżała do nas nawet sama w odwiedziny. Zatem Mikołaj Strus z Kobylnicy Wołoskiej to zięć mojej prababci Rozalii i szwagier mojego dziadka Stefana.

Słyszałam również o Rozalii, Teodozji i Paraskiewi Baran, które były podobno sąsiadkami mojej babci - Katarzyny Baran. Nie mam pojęcia, czy były rodziną, a trudno (89-letniej obecnie) staruszce poukładać wszystkie fakty.

 …Babcia wciąż żyje, jest zdrowa, świetnie się trzyma… i mieszka ze swoją córką - Danutą Wanio (teraz Naus) oraz wnuczką Anetą - ze mną, w Jesionowie… jak dawniej…

                                                                                          ANETA-

WNUCZKA STEFANA WANIO

I KATARZYNY BARAN

(W KTÓREJ RÓWNIEŻ PŁYNIE „KOBYLNICKA” KREW PRZECIEŻ...)